IFA L 60 canvas cover trailer "THW Nuremberg"
Product number:
090513
Listprice:
29,50 €
In the course of the political change, the IFA L 60s of the NVA were allocated to various local THW branches. After being redesigned, this IFA L 60 with single fi tment and matching trailer was operatedby the local THW branch in Nuremberg North for several years.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58 g |
| Release Date | May/June 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the course of the political change, the IFA L 60s of the NVA were allocated to various local THW branches. After being redesigned, this IFA L 60 with single fi tment and matching trailer was operatedby the local THW branch in Nuremberg North for several years.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58 g |
| Release Date | May/June 2013 |