MAN TGA XXL 5-Star gas container semitrailer "Hoyer"
Product number:
152778
Listprice:
23,00 €
The Hoyer Company was founded in 1946 by Walter Hoyer and has since then developed into the market leader in container logistical solutions. The company, based in Hamburg, is represented in 87 different countries through agents and subsidiaries. The transport capacity of Hoyer adds up to 14027 containers, 2943 trailers and 2440 tractors. Logically, our model is based on a Hoyer container vehicle. The trailer is loaded with a so-called gas container, a typicallyshaped gas tank encased in a filigree container frame. The model features several detailed printings, which are usually found on real containers. The trailer is pulled by a 5 Star-MAN XXL tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.4 g |
| Release Date | November/December 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Hoyer Company was founded in 1946 by Walter Hoyer and has since then developed into the market leader in container logistical solutions. The company, based in Hamburg, is represented in 87 different countries through agents and subsidiaries. The transport capacity of Hoyer adds up to 14027 containers, 2943 trailers and 2440 tractors. Logically, our model is based on a Hoyer container vehicle. The trailer is loaded with a so-called gas container, a typicallyshaped gas tank encased in a filigree container frame. The model features several detailed printings, which are usually found on real containers. The trailer is pulled by a 5 Star-MAN XXL tractor.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 66.4 g |
| Release Date | November/December 2006 |