MAN F90 bulk silo semitraler "Wandt"
Product number:
154796
Listprice:
23,50 €
The very famous forwarding company Wandt was founded in 1939 by Adalbert Wandt, who originally came from the bakery industry. The company is still family-owned today. The already legendary MAN F90 is released with a bulk silo trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The very famous forwarding company Wandt was founded in 1939 by Adalbert Wandt, who originally came from the bakery industry. The company is still family-owned today. The already legendary MAN F90 is released with a bulk silo trailer.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Wandt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88 g |
| Release Date | July/August 2008 |