MAN F 8 canvas truck with box trailer "Circus Krone"
Product number:
303224
Listprice:
26,50 €
In the 1980s, Circus Krone operated an MAN canvas cover truck with box trailer for promotion purposes. Truck and trailer feature the accordingwriting "Reklame" (Advertising).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1980s, Circus Krone operated an MAN canvas cover truck with box trailer for promotion purposes. Truck and trailer feature the accordingwriting "Reklame" (Advertising).
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |