MAN TGA XXL box semitrailer "Suedkurve" including figures
Product number:
151573
Listprice:
50,75 €
Welcome to soccer country Bavaria! “Make the Bavarians drop their Lederhosen” – that is maybe the most popular song of all fans of other clubs than Bayern Munich. Nevertheless, not a single team from the German state of Bavaria wears the typical leather trousers while playing soccer – but the teams are great anyway! Together with the BAYERN TOURISMUS Marketing, Herpa has produced an MAN truck for the “soccer country Bavaria” (“FUSSBALL-Land Bayern®“), a limited edition of 2,000 pieces for the fans. Each truck is „accompanied“ by a complete soccer team wearing red clothes, and along with the referee and the MAN TGA showtruck, we are sure it will become a great hit around the globe, not only for died-in-the-wool fans of Bayern Munich – in the glass cabinet as well as in a soccer stadium diorama.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 75 x 50 mm |
| Weight | 160 g |
| Release Date | July/August 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Welcome to soccer country Bavaria! “Make the Bavarians drop their Lederhosen” – that is maybe the most popular song of all fans of other clubs than Bayern Munich. Nevertheless, not a single team from the German state of Bavaria wears the typical leather trousers while playing soccer – but the teams are great anyway! Together with the BAYERN TOURISMUS Marketing, Herpa has produced an MAN truck for the “soccer country Bavaria” (“FUSSBALL-Land Bayern®“), a limited edition of 2,000 pieces for the fans. Each truck is „accompanied“ by a complete soccer team wearing red clothes, and along with the referee and the MAN TGA showtruck, we are sure it will become a great hit around the globe, not only for died-in-the-wool fans of Bayern Munich – in the glass cabinet as well as in a soccer stadium diorama.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Mehrfarbmotiv |
| Packaging dimensions LxWxH | 480 x 75 x 50 mm |
| Weight | 160 g |
| Release Date | July/August 2005 |