MAN TGA XXL bulk volume semitrailer "Makewitsch"
Product number:
155595
Listprice:
24,50 €
The forwarder Markewitsch is a heavy-load transport specialist from Nuremberg. From its fleet, we have produced a three-axle Meusburger volume trailer with curtain tarp. Tractor is a three-axle MAN TGA with the large cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The forwarder Markewitsch is a heavy-load transport specialist from Nuremberg. From its fleet, we have produced a three-axle Meusburger volume trailer with curtain tarp. Tractor is a three-axle MAN TGA with the large cabin.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Gebrüder Markewitsch |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Release Date | March/April 2009 |