Mercedes-Benz Actros LH chromium plated semitrailer "Hoyer / Ineos"
Product number:
279925
Listprice:
29,50 €
After the transportation and logistics company Hoyer, headquartered in Hamburg, won a tender by the Chemicals Company Ineos Cologne, it has been responsible for the complete storage, bottling and loading of polyethylene for Ineos since 2008. The annual volume is over 500,000 tons. With around 1,800 employees at the Cologne location, Ineos is one of the most important raw material suppliers in the chemical industry. The raw materials produced here form the basic building blocks for the production of plastics, rubber and special fibers. As the third largest independent chemical company in the world, the INEOS group is one of the leading manufacturers of special chemistry, petrochemical products and crude oil products. A partial edition of this exclusive model is now also available in the Herpa brand shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 04/2006 |
| Limited quantity | 1250 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the transportation and logistics company Hoyer, headquartered in Hamburg, won a tender by the Chemicals Company Ineos Cologne, it has been responsible for the complete storage, bottling and loading of polyethylene for Ineos since 2008. The annual volume is over 500,000 tons. With around 1,800 employees at the Cologne location, Ineos is one of the most important raw material suppliers in the chemical industry. The raw materials produced here form the basic building blocks for the production of plastics, rubber and special fibers. As the third largest independent chemical company in the world, the INEOS group is one of the leading manufacturers of special chemistry, petrochemical products and crude oil products. A partial edition of this exclusive model is now also available in the Herpa brand shop.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hoyer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Chrom |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 87 g |
| Production date | 04/2006 |
| Limited quantity | 1250 |