MAN F8 canvas cover trailer "Hauser"
Product number:
154277
Listprice:
22,00 €
Since mid-2007, the known truck rental from Darmstadt, „Truck Center Hauser“ has belonged to Paclease. Paclease again is a company of the Paccar group to which also the truck manufacturer DAF belongs. For a while already, Hauser operates next to a Büssing 8000 also a MAN F8 hood truck with trailer as promotion vehicle. Herpa will release the model with authentic colors and imprints.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hauser Trucks |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / orange / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | March/April 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since mid-2007, the known truck rental from Darmstadt, „Truck Center Hauser“ has belonged to Paclease. Paclease again is a company of the Paccar group to which also the truck manufacturer DAF belongs. For a while already, Hauser operates next to a Büssing 8000 also a MAN F8 hood truck with trailer as promotion vehicle. Herpa will release the model with authentic colors and imprints.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hauser Trucks |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | White / orange / black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 91 g |
| Release Date | March/April 2008 |