MAN F8 box semitrailer "Circus Krone"
Product number:
156523
Listprice:
22,00 €
We continue with the coveted and sought-after models of the circus Krone edition. This time we release an MAN F8 semitrailer with authentic short single-axle box trailer which is elaborately designed.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
We continue with the coveted and sought-after models of the circus Krone edition. This time we release an MAN F8 semitrailer with authentic short single-axle box trailer which is elaborately designed.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Circus Krone |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | November/December 2009 |