MAN F2000 tank trailer "Wild / Ehrmann"
Product number:
153041
Listprice:
23,00 €
This time we have chosen a very special vehicle of the shipping company Wild’s fleet for our model, a milk tank trailer which promotes Ehrmann, a dairy product manufacturer. Max Wild operates two of those trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | January/February 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This time we have chosen a very special vehicle of the shipping company Wild’s fleet for our model, a milk tank trailer which promotes Ehrmann, a dairy product manufacturer. Max Wild operates two of those trailers.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Max Wild |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | trailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 68 g |
| Release Date | January/February 2007 |