Mercedes-Benz Actros LH dump semitrailer truck "Willi Betz"
Product number:
277570
Listprice:
38,47 €
Like the last models we produced for the well-known shipping company Willi Betz, is based in Reut-lingen, we now release an especially extravagant collector's item. This side dumper not only shows all the prints (license plate, etc.), as usual with Betz, but can also be loaded.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 08/2005 |
| Limited quantity | 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Like the last models we produced for the well-known shipping company Willi Betz, is based in Reut-lingen, we now release an especially extravagant collector's item. This side dumper not only shows all the prints (license plate, etc.), as usual with Betz, but can also be loaded.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Willi Betz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Production date | 08/2005 |
| Limited quantity | 500 |