IFA L 60 gastank truck "Minol"
Product number:
302852
Listprice:
19,90 €
On January 1, 1956, the VEB combine Minol was established in the former GDR, distributing all products under the brand name Minol. The products were available at over 1,300 stations.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minol |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Fire red / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | November/December 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
On January 1, 1956, the VEB combine Minol was established in the former GDR, distributing all products under the brand name Minol. The products were available at over 1,300 stations.
| Manufacturer | IFA |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Minol |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Fire red / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 38 g |
| Release Date | November/December 2013 |