Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Metzner"
Product number:
287357
Listprice:
25,50 €
The medium-sized forwarding company Metzner from Reinsdorf in Saxony was founded in 1990 and operates twelve 40-ton trucks mainly in the Hamburg, Bremen and Emden area today.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Metzner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2007 |
| Limited quantity | 700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The medium-sized forwarding company Metzner from Reinsdorf in Saxony was founded in 1990 and operates twelve 40-ton trucks mainly in the Hamburg, Bremen and Emden area today.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Metzner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 261 x 75 x 35 mm |
| Weight | 89.5 g |
| Production date | 12/2007 |
| Limited quantity | 700 |