MAN F2000 LF 20/16 "Aschaffenburg Fire Department"
Product number:
274272
Listprice:
30,26 €
This new vehicle of Aschaffenburg's fire department is a real all-rounder. It can not only fight fire, but also siphon water, and be used for technical assistance.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aschaffenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily glow / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1000 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This new vehicle of Aschaffenburg's fire department is a real all-rounder. It can not only fight fire, but also siphon water, and be used for technical assistance.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Aschaffenburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily glow / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 75 x 35 mm |
| Weight | 47 g |
| Production date | 06/2005 |
| Limited quantity | 1000 |