Mercedes-Benz Actros LH curtain canvas semitrailer "Tullamore"
Product number:
291514
Listprice:
29,50 €
Tullamore Dew is an Irish whiskey which was distilled the first time as early as 1829 in Tullamore, county Offaly. The name goes back to the initials of one of the first owners, Daniel E. Williams (DEW).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bernhard Land |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 01/2009 |
| Limited quantity | 900 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Tullamore Dew is an Irish whiskey which was distilled the first time as early as 1829 in Tullamore, county Offaly. The name goes back to the initials of one of the first owners, Daniel E. Williams (DEW).
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bernhard Land |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Green |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 75 x 35 mm |
| Weight | 91 g |
| Production date | 01/2009 |
| Limited quantity | 900 |