MAN TGX XL roll-off container truck "Hagen fire department"
Product number:
090148
Listprice:
23,50 €
The fire brigade Hagen operates the current MAN TGX as swap body vehicle. The luminous red and white model features the swap body AB-assistance / conference.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hagen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The fire brigade Hagen operates the current MAN TGX as swap body vehicle. The luminous red and white model features the swap body AB-assistance / conference.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hagen |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow / red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 51.6 g |
| Release Date | November/December 2012 |