Volkswagen (VW) Käfer 1303 "Der gelb-schwarze Renner (the yellow and black racer)"
Product number:
421102
Listprice:
19,95 €
The "GSR" version of the VW Beetle 1303, the yellow and black racer, is legendary. The model is authentically printed in a yellow color scheme with black applications.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | yellow, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | September/October 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The "GSR" version of the VW Beetle 1303, the yellow and black racer, is legendary. The model is authentically printed in a yellow color scheme with black applications.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | yellow, black |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.4 g |
| Release Date | September/October 2024 |