Volkswagen (VW) ID Buzz "Factory fire brigade Porsche"
Product number:
098342
Listprice:
29,95 €
The plant fire department of Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG in Stuttgart maintains its own fleet of vehicles. A brand new vehicle in this fleet is this VW ID. Buzz with attractive lettering.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Porsche |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The plant fire department of Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG in Stuttgart maintains its own fleet of vehicles. A brand new vehicle in this fleet is this VW ID. Buzz with attractive lettering.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr Porsche |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |