Volkswagen (VW) ID. Buzz People "Police Hessen"
Product number:
099318
Listprice:
29,95 €
This VW ID.BUZZ is used for patrol duty by the police in Hesse, primarily in Wiesbaden. The silver metallic model is printed to match the original and features a Hänsch DBS 5000 warning light bar and a rotating beacon at the rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This VW ID.BUZZ is used for patrol duty by the police in Hesse, primarily in Wiesbaden. The silver metallic model is printed to match the original and features a Hänsch DBS 5000 warning light bar and a rotating beacon at the rear.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue, yellow, silver |
| Packaging dimensions LxWxH | 120 x 60 x 35 mm |
| Weight | 29 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |