MAN TGM CC Ziegler Z-Cab "Fire department Wiesbaden" (Hessen/Wiesbaden)
Product number:
097581
Listprice:
36,95 €
More than ten models have already been realized since the start of the series with vehicles from the Hessian state capital Wiesbaden. This Ziegler Z-Cab on a MAN chassis was already put into service more than two years ago and is realized prototypically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | November/December 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
More than ten models have already been realized since the start of the series with vehicles from the Hessian state capital Wiesbaden. This Ziegler Z-Cab on a MAN chassis was already put into service more than two years ago and is realized prototypically.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | November/December 2023 |