MAN TGM CC Ziegler Z-Cab, fire brigade
Product number:
097086
Listprice:
39,95 €
The neutral fire department series at Herpa is growing with this MAN TGM CC, which is designed in the current design of the neutral Herpa fire department.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56 g |
| Release Date | News I, March/April 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The neutral fire department series at Herpa is growing with this MAN TGM CC, which is designed in the current design of the neutral Herpa fire department.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 56 g |
| Release Date | News I, March/April 2025 |