MAN TGM box truck with loading platform "Fire Brigade Düsseldorf"
Product number:
098076
Listprice:
36,95 €
The model for the MAN TGM box truck with functional tail lift realized by Herpa is used by the fire department in Düsseldorf. The model is being produced in a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white, bright red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58 g |
| Release Date | September/October 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The model for the MAN TGM box truck with functional tail lift realized by Herpa is used by the fire department in Düsseldorf. The model is being produced in a one-off edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | white, bright red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 58 g |
| Release Date | September/October 2024 |