BMW AC Schnitzer S5 Limousine, standard
Product number:
024273
Listprice:
9,50 €
Since 1998, the noble cars of the vehicle specialist AC Schnitzer from Aachen have also been the epitome of sportive elegance in the 1/87 scale. Based on the 5series type E39 (internal BMW name), in the beginning of 2005 a brand new model was designed from original drafts. Only the inner part, window piece and the rear-view mirrors stem from the 5series material while everything else was developed new. We now release a one-time remake of the sporty model in white and blue metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AC Schnitzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9 g |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since 1998, the noble cars of the vehicle specialist AC Schnitzer from Aachen have also been the epitome of sportive elegance in the 1/87 scale. Based on the 5series type E39 (internal BMW name), in the beginning of 2005 a brand new model was designed from original drafts. Only the inner part, window piece and the rear-view mirrors stem from the 5series material while everything else was developed new. We now release a one-time remake of the sporty model in white and blue metallic.. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | AC Schnitzer |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9 g |
| Release Date | November/December 2009 |