Audi R8 V10, camouflage green metallic
Product number:
038485
Listprice:
14,95 €
New type! Just presented at the Geneva International Motor Show, the new Audi R8 generation doesn’t only shine with its new design but features even more details on the model: Replicated carbon elements, prominently displayed and printed motor block in the rear and even tiny imprints for instance for the authentic rearview mirror for the sportive driver in the 1/87 scale make the R8 a constructional highlight also in the small scale.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | camouflage green metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | July/August 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Just presented at the Geneva International Motor Show, the new Audi R8 generation doesn’t only shine with its new design but features even more details on the model: Replicated carbon elements, prominently displayed and printed motor block in the rear and even tiny imprints for instance for the authentic rearview mirror for the sportive driver in the 1/87 scale make the R8 a constructional highlight also in the small scale.
| Manufacturer | AUDI |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | camouflage green metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | July/August 2015 |