Volkswagen (VW) T6.1 Caravelle, deep ocean blue
Product number:
096782-002
Listprice:
19,95 €
The two first editions of the VW T6.1 as Caravelle and panel van are sold out. The new colour for the Caravelle (096782-002) is ocean blue, while the panel van (096799-002) follows in cherry red.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | deep ocean blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | July/August 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The two first editions of the VW T6.1 as Caravelle and panel van are sold out. The new colour for the Caravelle (096782-002) is ocean blue, while the panel van (096799-002) follows in cherry red.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Material | plastic |
| Color | deep ocean blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | July/August 2024 |