Volkswagen (VW) T 6.1 bus "Police Lower Saxony"
Product number:
097413
Listprice:
24,95 €
The current VW T6.1 is already in widespread use by the police in the German state of Lower Saxony and is now also being produced in 1:87 scale.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The current VW T6.1 is already in widespread use by the police in the German state of Lower Saxony and is now also being produced in 1:87 scale.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | bus |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2023 |