Volkswagen (VW) Käfer 1303, saharabeige
Product number:
421096-003
Listprice:
17,95 €
The new VW Beetle 1303 from Herpa is enjoying enormous popularity. The model is already being produced in Sahara beige as the fourth color variant.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | sahara beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 8 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new VW Beetle 1303 from Herpa is enjoying enormous popularity. The model is already being produced in Sahara beige as the fourth color variant.
| Manufacturer | Volkswagen |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | sahara beige |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 8 g |
| Release Date | News I, March/April 2026 |