Scania CS 20 HD 15m curtain canvas semitrailer truck "Ferntrans Haas" (Baden-Wuerttemberg/Schenkenzell)
Product number:
318785
Listprice:
49,95 €
The series of “Ferntrans Haas” models (314633, 316903 and 317450) from Herpa is growing with this Scania CS 560. The new Kögel semi-trailer is a 15-meter long truck branded as a “Nightliner”. The freight forwarder from Schenkenzell in the Black Forest maintains a well-maintained fleet with many themed trailers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ferntrans Haas |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The series of “Ferntrans Haas” models (314633, 316903 and 317450) from Herpa is growing with this Scania CS 560. The new Kögel semi-trailer is a 15-meter long truck branded as a “Nightliner”. The freight forwarder from Schenkenzell in the Black Forest maintains a well-maintained fleet with many themed trailers.
| Manufacturer | Scania |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Ferntrans Haas |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | red orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 95 g |
| Release Date | November/December 2024 |