Mercedes-Benz Sprinter '18 half bus, fire brigade "Feuerwehr Wiesbaden"
Product number:
097826
Listprice:
27,95 €
Since the start of the series, more than ten models have already been realised with vehicles from the Hessian state capital of Wiesbaden. This latest-generation Mercedes-Benz Sprinter was put into service as a command vehicle only around a year ago. The model is lavishly printed accordingly and features two warning light bars as well as the roof air conditioning box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Since the start of the series, more than ten models have already been realised with vehicles from the Hessian state capital of Wiesbaden. This latest-generation Mercedes-Benz Sprinter was put into service as a command vehicle only around a year ago. The model is lavishly printed accordingly and features two warning light bars as well as the roof air conditioning box.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Wiesbaden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | daylight red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 28 g |
| Release Date | May/June 2024 |