MAN TGM multiple-purpose vehicle "Fraport"
Product number:
098861
Listprice:
36,95 €
Fraport maintains its own fire department, of which Herpa has already produced several miniature models. This MAN TGM is currently being released as a multi-purpose vehicle, equipped with two rotating beacons and produced in a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fraport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Fraport maintains its own fire department, of which Herpa has already produced several miniature models. This MAN TGM is currently being released as a multi-purpose vehicle, equipped with two rotating beacons and produced in a one-time edition.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Fraport |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red, white |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 50 g |
| Release Date | News VI, January/February 2026 |