MAN TGM (2008) GW-H "firebrigade Munich"
Product number:
098380
Listprice:
36,95 €
Rescue at height is one of many areas served by large fire departments. In Munich, this is the responsibility of the volunteer fire department, which has this multi-purpose vehicle (MzKw) in its ranks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Rescue at height is one of many areas served by large fire departments. In Munich, this is the responsibility of the volunteer fire department, which has this multi-purpose vehicle (MzKw) in its ranks.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 36 mm |
| Weight | 41 g |
| Release Date | News II, May/June 2025 |