Braniff International Boeing 727-100 - solid lime green
Product number:
537988
Listprice:
39,95 €
Lime green was the last “solid” color created by design agency Harperreen for Braniff and was introduced in September 1967. Only one BAC 1-11, DC-8 and Boeing 707 each received the bright and friendly color, but no less than six Boeing 727 did. Among them was the trijet registered N300BN, the original to this limited-edition release in the 1/500 scale. Delivered to Braniff in 1969, it remained part of the Texan airline's fleet until 1982.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Braniff International |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 727-100 |
| Material | metal |
| Color | lime green |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 50 g |
| Aircraft Registration | N300BN |
| Release Date | November/December 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Lime green was the last “solid” color created by design agency Harperreen for Braniff and was introduced in September 1967. Only one BAC 1-11, DC-8 and Boeing 707 each received the bright and friendly color, but no less than six Boeing 727 did. Among them was the trijet registered N300BN, the original to this limited-edition release in the 1/500 scale. Delivered to Braniff in 1969, it remained part of the Texan airline's fleet until 1982.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Braniff International |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 727-100 |
| Material | metal |
| Color | lime green |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27.5 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 50 g |
| Aircraft Registration | N300BN |
| Release Date | November/December 2024 |