Ziegler Z8 XXL airfield fire truck "Flughafenfeuerwehr Frankfurt"
Product number:
092135
Listprice:
79,50 €
Within three minutes only, the airport fire brigade has to be at a burning airplane which is why the brigade operates over 60 of the latest vehicles – among them this apron fire engine featuring the number 22.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 50 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | November/December 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Within three minutes only, the airport fire brigade has to be at a burning airplane which is why the brigade operates over 60 of the latest vehicles – among them this apron fire engine featuring the number 22.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 50 mm |
| Weight | 87.3 g |
| Release Date | November/December 2015 |