Ziegler Z8 airfield fire truck "Hamburg Airport No. 4"
Product number:
920162
Listprice:
35,58 €
There is a series with model vehicles from home, especially for northern Germany. All northern models are produced in a unique edition for Schleswig-Holtstein, Lower Saxony, Hamburg and Bremen. Now reserve your personal collector's item from the north with your specialist dealer.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 205 x 75 x 50 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 08/2015 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
There is a series with model vehicles from home, especially for northern Germany. All northern models are produced in a unique edition for Schleswig-Holtstein, Lower Saxony, Hamburg and Bremen. Now reserve your personal collector's item from the north with your specialist dealer.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 205 x 75 x 50 mm |
| Weight | 90 g |
| Production date | 08/2015 |
| Limited quantity | under 500 |