Ziegler Z8 airfield fire truck "Hamburg Airport"
Product number:
090094
Listprice:
59,50 €
At the Hamburg airport, four Ziegler Z8 FLFs are operated with big articulated fire-fighting arms. The luminous red model is released as one-time edition with many elaborate prints.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | July/August 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
At the Hamburg airport, four Ziegler Z8 FLFs are operated with big articulated fire-fighting arms. The luminous red model is released as one-time edition with many elaborate prints.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 91.2 g |
| Release Date | July/August 2012 |