Ziegler Z8 airfield fire truck "Fraport Nr. 32"
Product number:
093019
Listprice:
79,95 €
The Ziegler Z8 XXL airfield fire engine is able to spray up to 19,000 liters water or foaming agent within a few seconds to extinguish fires in or on passenger planes – even big ones. In this variant, the vehicle is solely operated in Frankfurt.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Ziegler Z8 XXL airfield fire engine is able to spray up to 19,000 liters water or foaming agent within a few seconds to extinguish fires in or on passenger planes – even big ones. In this variant, the vehicle is solely operated in Frankfurt.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 85.5 g |
| Release Date | May/June 2017 |