Ziegler Z 8 XXL "Fraport, Frankfurt Airport"
Product number:
091428
Listprice:
79,50 €
New type! The exceptionally big Ziegler fire engine Z 8 XXL is currently only operated by the Fraport fire brigade in Frankfurt/Main. The airport fire brigade operates six of these voluminous apron fire engines.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 50 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | May/June 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The exceptionally big Ziegler fire engine Z 8 XXL is currently only operated by the Fraport fire brigade in Frankfurt/Main. The airport fire brigade operates six of these voluminous apron fire engines.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Frankfurt a.M. |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 75 x 50 mm |
| Weight | 84.3 g |
| Release Date | May/June 2014 |