Ziegler Z 8 airfield fire truck "Nürnberg airport"
Product number:
049351
Listprice:
59,50 €
New type! Cursor produces this plastic Ziegler Z 8 airfield fire engine for Herpa. The elaborately designed vehicle consists of more than 50 individual parts and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Airport Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Cursor produces this plastic Ziegler Z 8 airfield fire engine for Herpa. The elaborately designed vehicle consists of more than 50 individual parts and is released as one-time edition.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr Airport Nürnberg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 50 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | September/October 2011 |