Ziegler Z 8 airfield fire truck "Munich airport"
Product number:
090292
Listprice:
59,50 €
Contrary to the first variant with a large water cannon, the second Ziegler Z8 vehicle in Munich airport design is released with fl at roof and smaller deck gun.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Contrary to the first variant with a large water cannon, the second Ziegler Z8 vehicle in Munich airport design is released with fl at roof and smaller deck gun.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Flughafenfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 75 x 50 mm |
| Weight | 85.8 g |
| Release Date | January/February 2013 |