Ziegler Z 8 airfield fire truck "Hamburg airport Nr. 3"
Product number:
091916
Listprice:
59,50 €
Four of these Z iegler Z 8 vehicles are operated at the airport in Hamburg. After the vehicle with the number 2 we now release the vehicle with the internal vehicle number 3 as one-time edition.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 50 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Four of these Z iegler Z 8 vehicles are operated at the airport in Hamburg. After the vehicle with the number 2 we now release the vehicle with the internal vehicle number 3 as one-time edition.
| Manufacturer | Ziegler |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hamburg |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Daily glow |
| Packaging dimensions LxWxH | 200 x 76 x 50 mm |
| Weight | 88.2 g |
| Release Date | May/June 2015 |