Wolga M24 "Metz Rallye 2012"
Product number:
292467
Listprice:
15,00 €
In the 1970s and early 1980s, the ADAC-Metz-Rally was known as top German rally event far beyond Franconia’s borders. Racing legends like Björn Waldegad and Walter Röhrl inter alia participated in the “Metz”. Since 2005, the Metz-Rally has been revived as vintage car rally and has been leading from Stein through Central Franconia since. In 2012 too, Herpa supported the event with a special model. A partial edition of this Wolga M24 with special rally print is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Metz Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 03/2012 |
| Limited quantity | under 500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1970s and early 1980s, the ADAC-Metz-Rally was known as top German rally event far beyond Franconia’s borders. Racing legends like Björn Waldegad and Walter Röhrl inter alia participated in the “Metz”. Since 2005, the Metz-Rally has been revived as vintage car rally and has been leading from Stein through Central Franconia since. In 2012 too, Herpa supported the event with a special model. A partial edition of this Wolga M24 with special rally print is now also available from the Herpa trademark shop.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Metz Feuerwehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 45 g |
| Production date | 03/2012 |
| Limited quantity | under 500 |