Wolga M 24 "East german police"
Product number:
049009
Listprice:
12,50 €
People's Police was used in the district cities of the German Democratic Republic (GDR). The model appears with a roof rack, rotating lights and loudspeakers.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
People's Police was used in the district cities of the German Democratic Republic (GDR). The model appears with a roof rack, rotating lights and loudspeakers.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | March/April 2011 |