Wolga M 21 "Taxi"
Product number:
049634
Listprice:
13,50 €
The big Wolga M 21 was not only an offi cial vehicle but also temporarily operated as taxi. The true-to-the-original model is released with details like the Taxi prints and the red roof.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 18.1 g |
| Release Date | January/February 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The big Wolga M 21 was not only an offi cial vehicle but also temporarily operated as taxi. The true-to-the-original model is released with details like the Taxi prints and the red roof.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | cabs |
| Material | plastic |
| Color | Gray |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 18.1 g |
| Release Date | January/February 2013 |