Wolga M 21 "Taxi"
Product number:
047364
Listprice:
7,77 €
This spacious Wolga M21 manufactured in Russia used to be called the Mercedes of the East. We will introduce this vehicle authentically as taxi of the former GDR.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 11 g |
| Release Date | March/April 2007 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This spacious Wolga M21 manufactured in Russia used to be called the Mercedes of the East. We will introduce this vehicle authentically as taxi of the former GDR.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Taxi |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 11 g |
| Release Date | March/April 2007 |