Wolga M 21 "Czechoslovakia police"
Product number:
047005
Listprice:
9,00 €
This classical and inconspicuous Wolga M21 was operated by the Czechoslovakia service at that time. With its matching emergency blue light, this rare model will probably end up to be a sought collector’s item.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.6 g |
| Release Date | March/April 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This classical and inconspicuous Wolga M21 was operated by the Czechoslovakia service at that time. With its matching emergency blue light, this rare model will probably end up to be a sought collector’s item.
| Manufacturer | Wolga |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.6 g |
| Release Date | March/April 2006 |