Wartburg Tourist '84, green beige
Product number:
420402-002
Listprice:
12,95 €
Also the Tourist of the Wartburg 353 was produced in 1984 with first features of the ’85 series. Also with this vehicle, the bumpers, and the still old radiator grille were kept in black. The Herpa model is first realized in copper brown.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | July/August 2022 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Also the Tourist of the Wartburg 353 was produced in 1984 with first features of the ’85 series. Also with this vehicle, the bumpers, and the still old radiator grille were kept in black. The Herpa model is first realized in copper brown.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | July/August 2022 |