Wartburg 353 Trans `85 mit Plane
Product number:
420921
Listprice:
16,95 €
New type! A new addition to the Herpa car range is the Wartburg 353 Trans of the 1985 series with high-quality plastic bumpers and an integrated radiator grille. The model, entirely redesigned by Herpa, will come in ivory as well as in orange with a canvas cover attached.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | March/April 2021 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! A new addition to the Herpa car range is the Wartburg 353 Trans of the 1985 series with high-quality plastic bumpers and an integrated radiator grille. The model, entirely redesigned by Herpa, will come in ivory as well as in orange with a canvas cover attached.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | ivory |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | March/April 2021 |