Wartburg 353 Tourist with trailer Qek Junior
Product number:
024426
Listprice:
16,39 €
Matching the Wartburg and Trabant models, we now release the classic GDR caravan, the Qek Junior. The caravan, then made of polyester, had a basic weight of 300 kg and could be trailed by the Trabant 601 S. At first, the model will be released in a set with a Wartburg 353 Tourist. The QEK Junior was developed from 1974 until 1990, next to two other models within the GDR’s consumer goods production in Henningsdorf and was manufactured in Schmiedefeld. . Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 154 x 74 x 35 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | March/April 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Matching the Wartburg and Trabant models, we now release the classic GDR caravan, the Qek Junior. The caravan, then made of polyester, had a basic weight of 300 kg and could be trailed by the Trabant 601 S. At first, the model will be released in a set with a Wartburg 353 Tourist. The QEK Junior was developed from 1974 until 1990, next to two other models within the GDR’s consumer goods production in Henningsdorf and was manufactured in Schmiedefeld. . Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 154 x 74 x 35 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | March/April 2010 |