Wartburg 353 Tourist "Halle fire department"
Product number:
049719
Listprice:
13,50 €
In Halle/Saale, the Wartburg 353 Tourist of the `85-series was operated as emergency doctor’s vehicle. After it was retired, it was painted red, converted and operated as commercial vehicle by the fire brigade.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Halle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Halle/Saale, the Wartburg 353 Tourist of the `85-series was operated as emergency doctor’s vehicle. After it was retired, it was painted red, converted and operated as commercial vehicle by the fire brigade.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Halle |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | March/April 2012 |