Wartburg 353 Tourist "Deutsche Post"
Product number:
049658
Listprice:
13,50 €
The Deutsche Post in former East Germany also utilized the Wartburg 353 Tourist for various purposes. The gray vehicle features the corresponding logo on the doors.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Deutsche Post in former East Germany also utilized the Wartburg 353 Tourist for various purposes. The gray vehicle features the corresponding logo on the doors.
| Manufacturer | Wartburg |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Deutsche Post |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | grey |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 16 g |
| Release Date | January/February 2012 |